Call for Papers

Kulturowe Obrazy

Starzenia z niepełnosprawnością/chorobą

Uniwersytet Warszawski, 1-2.12.2016

ageingpic

W kulturze, w której ‘być niepełnosprawnym, starym lub przewlekle chorym oznacza niesprawiedliwe obciążenie’, ‘utrudniające lub burzące wyobrażenie o nieograniczonej autonomii’ (Lucy Burke, 2015), powinniśmy nie tylko uwolnić starość od obsceniczności i wydobyć na światło dzienne, lecz także naprawić ‘zaniedbanie w przedstawianiu’ starości i ponownie przemyśleć pojęcia i zagadnienia takie jak: autonomia podmiotu i indywidualizm, wartości, relacje rodzinne, koszty i granice opieki, polityka przeciwdziałająca wykluczeniu.

W europejskich tekstach kultury starość, proces starzenia się a zwłaszcza ageism bywa ukazywany z różnych perspektyw. Ostatnio, łącząc te tematy z niepełnosprawnością, autorzy skupiają się czasem na akcentowaniu antagonizmu między starością a ‘normalnością’. Człowiek stary, tak samo jak niepełnosprawny nie mieści się w pojęciu tego, co zwykliśmy uznawać za normalność.

Pragniemy zebrać i poddać analizie różne teksty kultury, ogłaszane od czasu kiedy Simone De Beauvoir wydała Starość, zwracające uwagę na starość wybitą większą czcionką, ‘uwypukloną’ przez niepełnosprawność. Choć starość nie jest chorobą, lekarze z krajów rozwiniętych wyjaśniają, że nierzadko w codziennej praktyce niektórych krajów (w tym także w Polsce), tak właśnie jest ona traktowana. Wiele krajów nadal nie jest przygotowanych do wdrażania programów i kampanii nastawionych na odpowiednie promowanie i kompleksową opiekę dla osób starszych, ponieważ wiąże się to ze znacznymi kosztami. W wielu kulturach poczesne miejsce zajmuje radość życia, tak długo jak to możliwe wypierająca z naszej świadomości starość, zwłaszcza tę obciążoną chorobą i niepełnosprawnością.

Jednym z celów konferencji jest stworzenie w Polsce forum dyskusyjnego poświęconego starości jako problemowi kulturowemu i społecznemu. Dlatego też zapraszamy uczestników do wygłaszania wystąpień zarówno w języku angielskim jak i polskim.

Invited Speakers:

Dr Lucy Burke, Manchester Metropolitan University („Something’s missing? The ageing/disability/dementia complex”)

Dr n. med. Katarzyna Broczek, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Klinika Geriatrii („Successful aging, age-related disability and geriatric care in Poland”)

Dr. phil. Mark Schweda, Ethik und Geschichte der Medizin, Universitätsmedizin Göttingen („Changing conceptions of dementia: Theoretical and ethical aspects”)

 

Przykładowe panele i tematy obejmują m.in.:

Starzenie się, ageism i ableism w kulturze zachodniej

Powrót do ‘domu’ (starców)

Życie w obliczu śmierci: Tato, co myślisz o ‘słodkiej śmierci’?

 

Zachęcamy członków społeczności akademickiej różnych kultur do udziału w konferencji pokazującej jak teksty kultury pozwalają wyrażać, rozumieć i przedstawiać problemy związane ze starością i/z niepełnosprawnością, jak pomagają oswajać strach i przeciwdziałać wykluczeniu.

Konferencja odbędzie się w dniach 1 i 2 grudnia 2016 roku na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego i jest częścią projektu Zagadka Sfinksa. Kulturowe reprezentacje starzenia finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

 

Zainteresowanych zachęcamy do nadesłania tytułu wystąpienia, krótkiego abstraktu w języku polskim lub angielskim, zawierającego imię i nazwisko, reprezentowaną dyscyplinę i afiliację do dnia 1.08.2016 na adres mailowy: ageingwithdisability2016@gmail.com.

Termin nadsyłania tekstu artykułu do druku: 28.02.2017. Planujemy wydanie recenzowanej, dwujęzycznej polsko-angielskiej monografii.

Dalsze informacje można uzyskać kontaktując się z organizatorką: hanna.serkowska@uw.edu.pl.

Opłatę konferencyjną (obejmującą kawę/herbatę w przerwach obrad, kolację w dniu 1.12.2016 oraz publikację pokonferencyjną), należy wnieść w terminie 31.08.2016, przelewem na konto:

Wpłaty z złotówkach: 360 PLN na następujące konto:

PL 96 1160 2202 0000 0000 6232 6038

Odbiorca: Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa. W tytule przelewu prosimy dopisać: “Konferencja: Perspectives on/for Ageing with Disability”, N. „33-21”.

Komitet Organizacyjny: Hanna Serkowska, Julia Okołowicz, Katarzyna Misiewicz, Karolina Lewandowska, Nadzieja Bąkowska.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s